اخبار و رويداد ها

  صنعت ساخت آسانسور در آستانه بومي شدن است/ هشدار در خصوص استهلاك ساختمان هاي دولتي و غير استاندارد بودن آسانسورها

صنعت ساخت آسانسور در آستانه بومي شدن است/ هشدار در خصوص استهلاك ساختمان هاي دولتي و غير استاندارد بودن آسانسورها

کارشناس اجرای استاندارد اداره کل استاندارد استان اصفهان اظهار کرد: با توجه به ساخته شدن تابلو فرمان و حتی موتور آسانسور در کشور، این صنعت به بومی شدن صد درصدی نزدیک می شود.  

به گزارش واحد رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، حامد دایی جواد با اشاره به برگزاری هشتمین نمایشگاه اختصاصی آسانسور و پله برقی در محل نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان از سوم تا ششم شهریور ماه، افزود: در دوره های آغازین برگزاری این نمایشگاه، اکثر شرکت کنندگان در نمایشگاه آسانسور را نمایندگی برندهای خارجی تشکیل می دادند. در حالی که در دوره های اخیر برگزاری این نمایشگاه، بیشتر تولیدکننده های داخلی آسانسور و تجهیزات وابسته آن به نمایشگاه آمدند و جای امیدواری است که این صنعت در حال بومی شدن است.

وی برگزاری نمایشگاه آسانسور و پله برقی را در امر تشویق تولیدکنندگان داخل کشور به حضور قوی تر در این صنعت مؤثر دانست و تأکید کرد: آسانسور تا کمتر از هشت سال پیش در ایران کاملاً وارداتی بود اما هم اکنون 90 درصد تابلو فرمان آسانسور موجود در کشور، ساخت داخل است و تولیدکنندگان در زمینه موتور آسانسور نیز ورود کرده اند و ساخت الکتروموتور و الکترو گیربکس در ایران صنعت نوپایی است.

وی اضافه کرد: همچنین کابین و متعلقات آسانسورهای مورد استفاده در کشور نیز صد درصد ایرانی است.

این کارشناس استاندارد تصریح کرد: استاندارد آسانسور از سال 82 اجباری شده و بر این اساس شهرداری ها صدور گواهی پایان کار ساختمان ها را به داشتن تأییدیه آسانسور از اداره استاندارد منوط کرده اند.  

وی ادامه داد: هم اکنون 100 شرکت مجاز فروش آسانسور در سطح استان اصفهان فعالیت می کنند و درخواست بازرسی هر آسانسوری که در ساختمان ها نصب می شود، در سامانه بازرسی آسانسور به صورت اتوماتیک ثبت و به اداره استاندارد ارسال می شود و طبق آن از سوی یکی از 5 شرکت بازرسی آسانسور موجود در استان، بازرس اعزام و بازرسی های لازم، انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: ایمنی آسانسور مهمترین فاکتور مورد بررسی توسط بازرسان است.

دائی جواد، با اشاره به بازرسی آسانسورهای همه ارگان های دولتی گفت: بررسی های انجام شده در ساختمان های ساخته شده پیش از سال 82، نشان می دهد قریب به اتفاق آسانسورهای این ساختمان ها به دلیل استهلاک، استاندارد نیستند.

وی با اشاره به اینکه استاندارد پله برقی تشویقی است، گفت: تا دو سال آینده استاندارد پله برقی نیز در سطح کشور اجباری می شود.

وی به مصرف کنندگان آسانسور توصیه کرد: در انتخاب شرکت های سرویس و نگه داری آسانسور دقت کنند و شرکت های مجاز و متخصص را برگزینند و درصورتی که عمر ساختمان آن ها به پیش از سال 82 برمی گردد، از اداره کل استاندارد درخواست بازرسی داشته باشند.

دائی جواد با اشاره به فعالیت کارگروه نظارت بر شرکت های فروشنده آسانسور گفت: در کلیه جلسات این کارگروه با حضور اعضایی از سازمان صنعت، معدن و تجارت، سازمان نظام مهندسی ساختمان و راه و شهرسازی به جانمایی صحیح آسانسور، چاه آسانسور و موتورخانه از ابتدای ساخت و در مرحله نقشه کشی ساختمان تأکید می شود.  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر